Diamond League 2018 Rome – Italy

 

Ne daten 31 Maj ne Rome te Italise u zhvillua aktiviteti Diamond League i organizuar nga IAAF.
Atletja jone Luiza Gega mori pjese ne kete event ne garen 3000m me pengesa,kur nderkohe nje dite me pare ajo kishte garuar dhe ne Kampionatin e 80-te Kombetar per te Rritur qe u zhvillua ne Elbasan.
Diamond League eshte nje event ku marrin pjese vetem me te miret e botes dhe rivaliteti eshte shume i larte.
Ne garen e saj 3000m/p moren pjese ne total 21 atlete ku atletja jone pati nje rezultat te shkelqyer pasi theu Rekordin Kombetar (te cilin e kishte po ajo 09:26.05) dhe gjithashtu dhe rekordin e saj personal me rezultatin 9:22.00.
Ne renditje totale ajo doli ne vendin e 9.

Rezultatet e plota te gares mund ti shikoni duke klikuar KETU

 

Videon e Luiza Geges ne 3000m/p mund ta shikoni ne videon me poshte ne youtube.

[youtube height=”HEIGHT” width=”WIDTH”]https://www.youtube.com/watch?v=bnODC84uuc8[/youtube]