Luiza Gega thyen rekord kombetar ne Gjysem Maratonen e Tiranes.

14590167_10154610443521926_2046741570347128198_o

Gjate zhvillimit te 1/2 Maratones se Tiranes ne daten 09/10/2016, atletja Luiza Gega eshte shpallur fituese ne garen e 21 km per femra. Luiza Gega njekohesisht ka vendosur dhe rekord te ri kombetar ne kete gjysem maratone me rezultatin 1:22:08 kundrejt rekordit qe mbahej nga Miranda Greca me kohen 1:25:40 ne vitin 1974 ne gjysem maratonen e zhvilluar ne Prishtine. Ne perfundim te gares Luiza Gega e analizoi eventin: “U kenaqa shume, vrapova per qejf dhe e shijova shume garen. Shpresoj shume qe Tiranes dhe gjithe Shqiperise te mos i mungojne te tilla organizime”.