World Half Marathon Championships 23 March 2018 Valencia – Spain

Me daten 24 Mars 2018 ne Valencia te Spanjes u zhvillua Gjysem Maratona e Valencias ku moren pjese me mijera vrapues meshkuj dhe femra.
Sipas presidentit te Federates Boterore te Atletikes z. Sebastian Coe ne kete aktvitet moren pjese 84 federata nga e gjithe bota me 300 atlete elitar.
Ne maratonen e ketij viti eshte thyer nje rekord per pjesemarrje me 14688 vrapues ne total.
Per meshkuj ne vendin e pare doli Geoffrey Kamworor me kohen 1:00:02 qe per te ishte hera e trete rrjesht qe fitonte.
Ndersa per femra pati nje thyerje rekordi nga atletja Etiopjane Gudeta Kebede e cila perfundoi maratonen me kohen 1:06:11.

Federata jone perfaqesohej nga atleti Ilir Kellezi i cili ishte i shoqeruar dhe nga trajneri i tij Juxhin Çili.
Atleti yni e perfundoj garen me kohen 1:26:04 duke u rradhitur ne vendin e 152.

Rezultatet e plota te maratones per meshkuj mund ti kontrolloni duke klikuar KETU

Foto te aktivitetit mund ti gjeni duke klikuar KETU